Loading

در حال بارگذاری ...

خدمات مخابرات سیار مبتنی بر RFID

خدمات مخابرات سیار مبتنی  بر RFID  را می توان به عنوان سرویس هایی تعریف کرد که اطلاعات دلخواه اشیایی که دارای تگ RFID می باشند را از طریق یک شبکه مخابراتی تهیه می کند. سرویس هایی که از اطلاعات تگ هایRFID  استفاده می کنند و با اشیا دیگر ارتباط برقرار می کنند در واقع محیطی از اشیا هوشمند  می سازند . کاربرد های متفاوتی از فناوری  RFID  در مخابرات سیار وجود دارد  که می توان به  دریافت و نمایش اطلاعات بیشتر ، ارسال داده ، پیام رسانی خودکار، سرویس صوتی ، تعامل با محیط، نشانگر حضور و  پرداخت سیار اشاره کرد

خدمات مخابرات سیار مبتنی بر RFID

 خدمات مخابرات سیار مبتنی برRFID  را می توان به عنوان سرویس هایی تعریف کرد که اطلاعات دلخواه اشیایی که دارای تگ RFID میباشند را از طریق یک شبکه مخابراتی تهیه می کند.تگ خوان در یک دستگاه سیار همانند تلفن همراه قرار می گیرد . این  کاربرد، نگاه جدیدی نسبت  به کاربردهای حال حاضر RFID  دارد. در حال حاضر تگ خوان ها معمولا ثابت و تگ ها  متحرک  می باشند. این مسئله در حال تغییر می باشد . کاربرد RFID  در سرویس های مخابرات سیار مسئله را به صورتی پیش می برد که تگ ها را ثابت و تگ خوان ها ( مثلا در گوشی همراه) را متحرک در نظر می گیرد. البته کاربردهایی برای گوشی های همراه که هم به عنوان تگ و هم تگ خوان  عمل کنند نیز وجود دارد

به کار بردن  فناوری RFID  در دستگاه های متحرک ، استفاده از تکنولوژی RFID  را فراتر از مسائلی چون زنجیره تامین گسترش می دهد  مسائلی مانند خدمات مشتری ، بازاریابی  و یا مدیریت نام تجاری .

مخابرات سیار مبتنی بر RFID  نقش مهمی در ارتباط بین اشیا آفلاین و اطلاعات قابل دسترس در شبکه های اطلاعاتی دارند. سرویس هایی که از اطلاعات تگ هایRFID  استفاده میکنند و با اشیا دیگر ارتباط برقرار میکنند در واقع محیطی از اشیا هوشمند  می سازند . گوشی های همراه یک بستر مناسب برای ارتباط  افراد با چنین اشیا هوشمندی هستند.

پروتکل مخابرات میدان نزدیک NFC برای ارتباطات با فاصله کوتاه در اندازه های چند سانتیمتری  طراحی شده است . بنابراین برای به کار گیری سرویس های مبتنی بر RFID   در شبکه های  سیار نیز به کار می رود  . اما NFC  مترادف با سرویس های RFID  در شبکه های سیار نیست . NFC  در واقع زیر مجموعه ای از RFID  میباشد . دیگر استانداردهای مخابراتی مبتنی بر RFID  هنوز قابل توسعه هستند.